BIP fb
schronisko@schronisko.bielsko-biala.pl tel: 33 814 18 18

EDUKACJA


« powrót do listy

Jak przygotować kota do zimy?


Naturalne przystosowanie kota do zimy

Koty są zwierzętami posiadającymi bardzo silny instynkt pozwalający na przetrwanie, a organizm zwierzęcia wiele mechanizmów pozwalających przystosować się do zmiennych warunków atmosferycznych. Temperatura ciała kota jest wyższa niż nasza, dlatego lepiej radzą sobie one z niższą temperaturą. Ponadto zimą zmienia się ich sierść, włos się wzmacnia i pojawia się więcej podszerstka. Koty dodatkowo instynktownie zwiększają ilość tkanki tłuszczowej domagając się większej ilości jedzenia jeszcze przed okresem jesienno - zimowym. Zmienia się ich zachowanie i stają się bardziej stateczne. Więcej czasu wypoczywają i spędzają w domu. Jeśli jednak kot jest kotem wychodzącym i nie ma zamiaru zrezygnować z regularnych wycieczek warto wdrożyć kilka zmian.

Pielęgnacja sierści

Gruba zimowa sierść wymaga specjalnej pielęgnacji. Będzie miała ważne zadanie do wykonania. Stanowi naturalną ochronę przed chłodem, wiatrem oraz wilgocią. Niezwykle ważne jest, aby w sierści nie powstawały kołtuny, nie była zlepiona, brudna lub sfilcowana - traci ona wówczas właściwości termoizolacyjne. O ile z brudem kot świetnie sobie poradzi, to już nie jest w stanie wyczesać skołtunionej sierści. Trzeba dopilnować, aby przemoczona sierść miała okazję wyschnąć i regularnie ją wyczesywać.

Pielęgnacja łap

podobnie jak w przypadku psów na specjalną uwagę zimą zasługują łapy. Niestety sól używana do posypywania ulic działa drażniąco na skórę zwierząt. Dlatego dobrze jest przyzwyczajać kota do mycia lub chociaż przecierania łap w celu zmycia nadmiaru soli i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo uchroni to kota przed zlizywaniem substancji, które mogą okazać się dla niego niebezpieczne.

Wzbogacenie przestrzeni w mieszkaniu

Intensywne opady śniegu oraz deszczu w niskich temperaturach powodują wzmożone niebezpieczeństwo dla wychodzących kotów. Z tego względu rozsądnym rozwiązaniem jest ograniczenie wędrówek kota. Jednak nie można oczekiwać, że kot, który jest aktywny i nauczony regularnego wychodzenia na zewnątrz nagle będzie chciał siedzieć w domu na kanapie. trzeba go do tego zachęcić starając się wzbogacić jego domowe śodowisko życia tak, aby umożliwić mu prezentowanie wszystkich zachowań, które może prezentować na zewnątrz.
koty są zwierzętami wpół drzewnymi, które lubią się wspinać po drzewach. W mieszkaniu kota powinny
znajdować się miejsca, na które będzie mógł wychodzić i obserwować swoje terytorium z góry. Mogą to być kocie drzewka, udostępnione miejsce na szafie lub półki powieszone na ścianach
zabawki interaktywne zaspokajają potrzebę polowania. Można je zrobić samodzielnie z kartonów lub rolek po papierze toaletowym, w których można ukryć smakołyki.
częstym problemem w przypadku kotów wychodzących jest załatwianie potrzeb fizjologicznych. Niektóre koty uczą się podczas ciepłych miesięcy uczą się załatwiania na zewnątrz i zamiast skorzystać z kuwety domagają się wyjścia z domu. Problem pojawia się, gdy aura pogodowa nie sprzyja kocim wędrówkom. Warto mimo wszystko udostępniać kotom kuwetę i spróbować dostosować ją do kocich oczekiwań. Niektóre koty wolą kuwetę zabudowaną, niektóre otwartą. Na pewno powinna być ona położona w ustronnym miejscu zapewniającym zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Ważny jest także żwirek (drobny, gruby, pachnący lub nie itd) Jeżeli kot rzeczywiście nigdy nie korzystał z kuwety, można spróbować nasypać mu do niej zwykły piasek lub wysuszoną ziemię z ogródka dla zachęty.

Jeżeli kot mimo wszystko domaga się wyjść, trudno jest go zatrzymać na siłę. W takiej sytuacji dobrym wyjściem będzie udostępnienie kotu wejścia do garażu, piwnicy lub postawienie ciepłej budki, w której zwierzak będzie mógł się schować zawsze, kiedy będzie tego potrzebował. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy przez kilka godzin w domu zwykle nie ma nikogo, kto mógłby wpuścić kota do środka. W takiej sytuacji pamiętajmy także o pozostawieniu jedzenia i wody do picia chroniąc je przed zamarznięciem.
 

Jak przygotować kota do zimy?


« powrót do listy