BIP fb
schronisko@schronisko.bielsko-biala.pl tel: 33 814 18 18

EDUKACJA


« powrót do listy

Jak przygotować psa do zimy?

Po pierwsze zdrowy rozsądek

W okresie jesienno zimowym mnoży się od dobrych rad dotyczących przygotowania psa do zimy. Należy zwrócić uwagę, ze wiele z nich sprawdza się w przypadku niektórych zwierząt, a niektórym może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian trzeba się zastanowić, w jakim stopniu jest ona potrzebna konkretnemu psu, a w jakim wyręczyła nas już w tym matka natura. Trzeba dobrze zdać sobie sprawę z tego, że psy z zasady lepiej funkcjonują w niższych temperaturach niż w upały. Ich optimum termalne zależy od typu rasowego oraz izolacji termicznej, czyli grubości tkanki tłuszczowej oraz grubości i jakości okrywy włosowej.

Najważniejsza jest odpowiednia dieta

Odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta to podstawa utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu i kondycji. Należy zadbać, aby karma, którą zjada pies była dobrej jakości. W swoim składzie powinna zawierać wysoką zawartość mięsa, niską ilość zbóż ( najlepiej wcale) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W przypadku diety gotowanej ważna jest różnorodność - różne gatunki gotowanego mięsa wraz z warzywami i owocami. Pozwoli to na wsparcie organizmu w niezbędne do podniesienia odporności składniki. Można także wesprzeć organizm naszych milusińskich dodając suplementy: beta glukany, algi morskie, probiotyki, prebiotyki, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pielęgnacja łap

Trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę i regularnie obserwować przez cały okres jesienno zimowy. Najważniejsza jest regularna pielęgnacja - płukanie łap po każdym spacerze. Niska temperatura, wilgoć i wysypana sól mogą powodować przesuszenia oraz podrażnienia skóry na łapach. z tego względu należy unikać spacerów po ulicach i chodnikach miejskich w okresie posypywania ich solą. Czasami niezbędne staje się regularne stosowanie kremów ochronnych. Stosujemy je kilka minut przed wyjściem na spacer dając czas na wchłonięcie specyfiku. Po powrocie obowiązkowo należy opłukać łapy wodą, wytrzeć do sucha oraz ponownie posmarować. W przypadku zbytniej wrażliwości dbanie o higienę może nie wystarczać, a złe czynniki atmosferyczne i substancje chemiczne wysypywane podczas odśnieżania mogą powodować nawracające problemy skórne. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Należy także unikać spacerów po ulicach i chodnikach miejskich w okresie posypywania solą.

Ubranka dla psów

Pytanie czy ubierać psy w zimie pojawia się co roku, gdy tylko zaczyna się robić chłodniej. Za każdym razem budzi wiele kontrowersji. Najlepszym doradcą w tym temacie jest zdrowy rozsądek. Jeżeli pies wyraźnie marznie, trzęsie się, unika wyjść na spacer ubranko na pewno poprawi jego komfort w zimowych warunkach. Najbardziej dotyczy to psów z krótką sierścią bez podszerstka, osobników osłabionych, chorych lub starszych. Gdy już decydujemy się na ubieranie psa ubranko powinno być wygodne, nie krępować ruchów, a poza tym zabezpieczac kluczowe części ciała przed zimnem. Szczególnie istotne są lędźwia i klatka piersiowa. Ważną kwestią jest odpowiednie wyczucie, kiedy rzeczywiście ubrać psa. Niejednokrotnie już wczesną jesienią, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, jest deszczowo i pochmurnie, można już spotkac na ulicy psy spacerujące w ubrankach. Jest to błąd. W takiej temperaturze bardzo łatwo można przegrać organizm psa, a poza tym ubieranie psa od pierwszych nieco chłodniejszych dni nie pozwala mu na przyzwyczajenie się do spadku temperatury i przy bardzo silnych mrozach będzie marzł i stanie się bardziej podatny na infekcje dróg oddechowych. O ubranku powinniśmy zacząć myśleć, gdy temperatura będzie ujemna. Jeżeli na zewnątrz jest chłodno, ale nie ma mrozów powinniśmy zachęcać psa do ruchu, aby miał możliwość się rozgrzać.

 

Jak przygotować psa do zimy?


« powrót do listy