BIP fb
schronisko@schronisko.bielsko-biala.pl tel: 33 814 18 18

EDUKACJA


« powrót do listy

Wzbogacenie domowej przestrzeni u kota niewychodzącego

Niektórym kotom bardzo trudno jest przystosować się do stałego zamknięcia w mieszkaniu. Jednak jeżeli nie ma takiej możliwości lub jeżeli kot z powodów medycznych nie powinien wychodzic należy odpowiednio przygotować przestrzeń do potrzeb kota pozwalając mu prezentować wszystkie zachowania, które prezentowałby na wolności. Pozwala to uniknąć wystąpienia problemów behawioralnych oraz jest istotnym elementem terapii behawioralnej w przypadku kotów z problemami.

Przestrzeń osobnicza kota

Terytorium kota żyjącego na wolności lub domowego wychodzącego na zewnątrz potrafi mieć imponujące rozmiary. Chcąc uatrakcyjnić przestrzeń kota niewychodzącego powinniśmy zwrócić uwagę na jego istotne elementy. Na szczęście dla kotów żyjących w małej domowej przestrzeni nie liczy się rozmiar, ale jej jakość i działania, które podejmujemy, aby zwiększyć jej atrakcyjność. Koty są zwierzętami na wpół nadrzewnymi - uwielbiają przebywać w miejscach ulokowanych wysoko, które stanowią dobra kryjówkę i bezpieczne schronienie, a co istotne dobry punkt obserwacyjny. Taki rodzaj kryjówki jest szczególnie potrzebny kotom lękliwym. Dzięki nim mają możliwość uczenia się specyfiki obiektów, które uważają za zagrożenie. Pomaga to w procesie odwrażliwiania. Kot na zewnątrz ucieknie przed zagrożeniem ma pierwsze dostępne drzewo. Idealnie jesli kot niewychodzący również ma taką możliwość. Jeżeli w domu mieszkają inne zwierzęta lub dzieci jest to dla kota tym bardziej istotne. Idealnie sprawdza się półki na ścianie lub kocie drzewka. Kryjówki powinny być zarówno zabudowane, jak otwarte.

Sen i wypoczynek

Koty spędzają większość część dnia na wypoczynku. Powinny mieć dostęp do wielu miejsc, w których mogą bezpiecznie wypoczywać. Mogą to być miękkie kocyki na półkach. Kot zwykle sam wybiera sobie miejsca, które mu odpowiadają i chętnie tam przebywa, dlatego idealnym rozwiązaniem jest obserwacja kota i w miarę możliwości udostępnienie tych miejsc do wypoczynku.

Znakowanie terytorium

Koty posiadają naturalną potrzebę znakowania przestrzeni, w której żyją. Koty wychodzące codziennie patrolują swoje terytorium zaznaczając jego granice i odświeżając ślady, dzięki którym dają znać o sobie innym osobnikom swojego gatunku. Mogą to być znaki zapachowe (kał, mocz, ocieranie się o przedmioty) jak również wizualne pozostawione za pomocą pazurów. Aby uniknąć strat w mieszkaniu nalezy udostępnić kotu wystarczająco dużo miejsc do znakowania i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Koniecznością jest kuweta dostosowana do potrzeb pupila. Jeżeli w domu jest więcej kotów odpowiednią ilość kuwet. Przyjmuje się, że kuwet powinno być tyle, co kotów plus jedna dodatkowa. Ślady wizualne natomiast powinny być rozwiązane za pomocą drapaków. Plecione maty, kartony, stare dywany. Powinny być one położone w pobliżu wejść do domu czyli w miejscach, w których wnoszone są nowe zapachy oraz w miejscach kociego wypoczynku. Bardzo często koty zaczynają drapać tuż po przebudzeniu próbując się przy tym przeciągnąć.

Aktywność, zabawa

Koty wymagają odpowiedniej stymulacji instynktu łowieckiego. W przypadku kotów niewychodzących można ją osiągnąć poprzez zabawki. Koty preferują zabawki w ruchu wyglądem przypominające naturalne kocie ofiary. Wydawane przez nie odgłosy są dodatkowo stymulujące. Mogą być zawieszone na wędce dzięki czemu zabawa przyjmuje charakter interaktywny. Ponadto uwielbiają zabawki, którymi mogą się bawić samodzielnie. Małe piłeczki, piórka, maskotki. Niektóre koty nie wykazują chęci do zabawy. W takiej sytuacji należy pomału go do niej zachęcać. Świetnie sprawdza się w tym celu zabawki mające na celu karmienie interaktywne. Dzięki temu koty zamiast zjeść posiłek z miski muszą go sobie najpierw upolować, dzięki czemu zaspokajają swój instynkt łowiecki. Najprostsza tego typu zabawką jest kartonowe pudełko z dziurami, prze które kot musi wyciągać jedzenie łapa. Mogą także do tego świetnie sprawdzić się papierowe torby oraz rolki po papierze toaletowym. Ręcznie przygotowane zabawki są bardzo dobrym rozwiązaniem - są unikalne i zawsze atrakcyjne dla kota. Poza tym nie wymagają wielkich wkładów finansowych, tym bardziej, ze koty szybko nudzą się zabawkami i należy je wymieniać na nowe. Innym rozwiązaniem jest schowanie części na jakiś czas i zaoferowanie kotu ponownie.

Stymulacja zmysłowa

Koty są zwierzętami o silnie wykształconych zmysłach. Kot niewychodzący powinien mieć dostęp do źródeł dźwięków, widoków, zapachów. Jeżeli jest to możliwe idealnym rozwiązaniem mogłby być odpowiednio zagospodarowany i zabezpieczone siatka okno lub taras. W jego obrębie można stworzyć kotu mini ogródek sądząc trawę w doniczkach i drzewka.

 

 

 

Wzbogacenie domowej przestrzeni u kota niewychodzącego


« powrót do listy